Bize Ulaşın              
İSDAŞ

ORTAM DEZENFEKTESİ

 
 
 
KORONA VİRÜS ETKİLERİ VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER HAKKINDA
 
                                           

 

 
 
 
Yeni Korona Virüs Hastalığı (COVID-19), na sebep olan Koronovirüsler(CoV), Soğuk algınlığından ve şiddetli Solunum sendromu gibi ciddi hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.
 
Korona Virüsün Dünyada hızla yayılması ve son zamanlarda ülkemizde yaşanan vaka sayısının artışı olayın ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Dünya sağlık örgütü olayı kırmızı alarm ile ‘yüksek risk’ kategorisinde ele almıştır ve birçok ülkede olağanüstü hal ilan edilmiştir.
 
Ülkemiz ve dünyada hızla yayılan ciddi bir salgın tehlikesi ile karşı karşıyayız. Bir kişiye bulaşması ile milyonları tehdit eden bu yeni tip Korona virüsüne karşı gereken ciddiyet ve hassasiyeti, kendi sağlığımız ve etrafımızdaki insanların sağlığı için göstermek mecburiyetindeyiz. 
 
Hastalıklardan korunmak ve bulaşma riskini azaltmak için el hijyeni, kalabalık ortamlarda maske kullanmak ve öksürme, hapşırma gibi solunum yolu hastalığı belirtileri gösteren kişiler ile yakın temastan kaçınmalıyız. Güvenli gıda kullanımı da göz önünde bulundurulmalı, et, yumurta gibi hayvansal gıdalar iyice temizlenmeli ve iyice pişirilmelidir.
 
Kişisel temizliğimizin yanı sıra çevremizin, yaşam alanlarımızın (işyeri, apartman, site, evlerimiz, araçlarımız… ) dezenfeksiyonun sağlanması da oldukça önem arz etmektedir.
 
İsdaş olarak 20 yıllık tecrübemiz ve kullandığımız Sağlık Bakanlığından onaylı Biyosidal ürün izinli ürünler ile, doğru ürün ve doğru uygulama ile ortam dezenfeksiyonu hizmeti vermekteyiz. 
 
Ortam dezenfeksiyonu hizmetimiz ile ortamda ve eşyalarımızda bulunan gözle görülemeyecek boyuttaki mikroorganizmaların yok edilerek hijyenik bir ortam oluşması sağlanmaktadır. 
 
Kullandığımız ulv cihazlarına eklenen belli konsantrasyonlarda hazırlanan ürün, tanecik boyutu minimize edilerek havada askıda kalacak şekilde ortama verilerek, havanın dezenfeksiyonu ve yüzeye tutunarak eşyalarımızın dezenfeksiyonu sağlanmış olur.
 
Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgilendirme için çağrı merkezimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Uzman ekibimiz Kimyager, çevre mühendisi, biyoloj..kadromuz ile sizlere detaylı bilgilendirme yapmaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler dileriz.
 
COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Nedir?
Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.
Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.
Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.
 
COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Belirtileri Nelerdir?
Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.
 
 
COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Nasıl Bulaşır?
Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.
 
 
Covid-19 Enfeksiyonunda Kimler Daha Fazla Risk Altında?
COVİD-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. 
Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.
Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:
60 yaş üstü olanlar
Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
Kalp hastalığı
Hipertansiyon
Diyabet
Kronik Solunum yolu hastalığı
Kanser gibi
Sağlık Çalışanları
Çocuklar Risk Altında Mı?
Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir. 
Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.
Hamileler Risk Altında Mı?
COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. 
Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. 
Şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.
COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Tanı Nasıl Konur?
Yeni Koronavirüs tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır.
 
COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) 'na Yakalanmamak İçin Öneriler
Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir.  Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir: 
Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;
El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.